Extranet

Gerhardt Bubník: krasobruslařská a právní legenda oslaví 85. narozeniny


Dne 2020.07.22

Elitní právník, krasobruslařská legenda, rozhodčí i funkcionář Mezinárodní bruslařské federace  (ISU) Gerhardt Bubník je stále v jednom kole. Právě dokončuje překlad své úspěšné knihy vzpomínek s názvem Život mezi paragrafy do angličtiny. Už za pár týdnů by měla být v Americe k dostání jako e-kniha na Amazonu. (V Česku již jako e-kniha vyšla).

V knize zachycuje své dětství i studium, kdy jako první z tehdejšího Československa vystudoval práva na Harvardu, odkrývá svoji dráhu krasobruslaře, mezinárodního rozhodčího, advokáta i rozhodce. A nechybí ani skandály či boj proti dopingu. „K překladu knihy mě vlastně přemluvili přátelé z ISU, kteří na mě dlouho naléhali. Věnoval jsem této práci dost času, zrovna dokončujeme úplnou konverzi do e-knihy, která má přes 160 fotografií a dokumentů,“ říká Gerhardt Bubník.

V knize nechybí třeba ani známá kauza německé rychlobruslařky Claudie Pechsteinové s krevním dopingem. „Šlo o zásadní kauzu pro celosvětový sport: historicky první případ krevního dopingu, kde byla podána žaloba na základě nepřímých důkazů. Celý spor se táhl dlouhých deset let a bylo to vědecky i právnicky nesmírně náročné. Řeknu vám, že v archivu mám k tomuto případu asi padesát kilo spisů,“ prozrazuje Gerhardt Bubník, který je stále aktivní, i když přiznává, že v posledním čase si dovolil poněkud zvolnit.

Dosud jsem se mimo jiné zúčastňoval a zapojoval do všech možných právnických konferencí, psal články, přednášel jsem sportovní právo na fakultě a jsem stále rozhodcem Rozhodčího soudu. Nicméně jsem se přece jen letos rozhodl utlumit svou advokátní praxi,“ říká Gerhardt Bubník. Stále sleduje současnou krasobruslařskou scénu a tvrdí, že i když má v této oblasti velké zkušenosti a cit pro tento sport, to, co předvádí současné krasobruslařské špičky, je obrazně a s nadsázkou nad jeho chápání. Obdivuje výkony například španělského krasobruslaře Javiera Fernándeze nebo Japonce Juzuru Hanju i mladou ruskou školu.

Ta technická náročnost je v současné době tak vysoká, že si nedokážu představit, kam až tyto sportovní výkony mohou jít. Možná, že v budoucnu někdo zvládne čtverného Axela, protože to je o půl otočky víc, takže čtyři a půl. Třeba se budou skákat i pětinásobné skoky, nic se dnes již nedá vyloučit.  Vždyť před léty nás taky nenapadlo, že se budou skákat čtveráky. Ale upřímně: nejsem úplně jednoznačně nadšený, když vidím, jak mladé 14 - 15ti leté ruské krasobruslařky skáčou čtverné skoky, Jsou to skoro ještě děti. I když nemůžu a nechci snižovat jejich výkony, je zde velká pravděpodobnost, že než vyzrají jako mladé ženy, jejich kariéra bude za vrcholem a ony skončí. U několika z nich se to už stalo. Výjimkou je nová mistryně Evropy a nedávná vítězka nove Ceny ISU pro objev roku Alena Kostornaya. Je jí skoro 17 let a v minulé nedokončené sezóně předváděla nejen čtverné skoky, ale i vyzrálý a vysoce umělecký výkon."

Podle Gerhardta Bubníka česká krasobruslařská škola třeba v podobě vynikajících Tomáše Vernera a Michala Březiny dospívala k vrcholnému výkonu pomaleji a postupně, zatímco další generace začínají jinak, na jiném stupni vývoje toho sportu, a jdou rychleji dopředu. “Krasobruslení je nesmírně náročný sport, který vyžaduje, aby se talentu od dětství po dobu nejméně 10let  věnovala celá jeho rodina i trenér a  aby všichni, včetně závodníka,  tvořili jeden stmelený tým,” sděluje Bubník.

Pandemie koronaviru letos zasáhla i oblast sportu, krasobruslení nevyjímaje. „Tuto neznámou situaci, i když mi bude 85 let, nemám s čím srovnat, protože španělskou chřipku, na kterou zemřel můj dědeček, jsem nezažil. Nicméně je to strašná rána pro všechny lidi a pro všechny oblasti našeho života, včetně sportu. A daň platíme všichni. Ale zdraví a životy jsou přece primární hodnotou, kterou bychom všichni měli chránit. Ty se na - rozdíl od sportovních akcí - skutečně nahradit nedají,“ dodává Gerhardt Bubník.Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Více informací