Extranet

Mistrovství světa 2018, Milán


Do Italského Milána se vrací podruhé v historii mistrovství světa v krasobruslení. Premiéru zažil Milán v dávné historii, v roce 1951. V roce 2018 bude na startu 192 bruslařek a bruslařů ze 43 členských federací ISU, kteří splnili ostrá kritéria pro účast na tomto šampionátu.

Mezi nimi bude i šestice českých reprezentantů:

Michal Březina v kategorii mužů, Eliška Březinová v kategoii žen, sportovní dvojice Anna Dušková - Martin Bidař a taneční pár Cortney Mansourová / Michal Češka. Mimochodem, Česká republika patří mezi pouhých 11 zemí, které jsou schopny obsadit všechny čtyři kategorie.

 

21.3.

Celý šampionát odstartuje ve středu 21.3. v 11 hodin maratónem krátkých programů žen. Posílena 12. místem na mistrovství Evropy do něj vstoupí Eliška Březinová, která ví, že díky severomaerické a především asijské konkurenci (a to i v amerických barvách) bude už postup do finále soutěže velkou dřinou. Eliška vstupuje do soutěže 27 nejlepším výkonem z této sezóny, do finále se podívá pouze 24 nejlepších z početnéhopole čítajícího 37 seniorek. Krátký program Elišky Březinové očekávajte ve 13:29, kdy na led vyjede jako sedmnáctá v pořadí startujících žen.

Lepší start do MS jsme si nemohli přát. Eliška Březinová si posunula osobní rekord z letošního ME o více než 6 bodů a dosáhla nejvyššího českého bodového zisku v ženské kategorii histori:i 58,37 bodu. Jasně postupuje do finále v soutěži, kde na postup do volných jízd bude asi potřeba nejvíce bodů v historii ženského bruslení. Fantastická práce. Elišce se povedly všechny skokanské prvky více než čistě, rozhodčího pouze malinko srazili za chybějící kroky před trojitým Lutzem, ale kombinace dvou 3T i dvojitý axel, stejně jako všechny piruety levely 4 (3 v jednom případě) a krokovka také "na čtyřku" měly kladná hodnocení. Navíc si Eliška vytvořila i osobní rekord v programových komponentech a může se těšit na páteční volné jízdy. 18.místo po krátkých programech je pak třešničkou na dortu za skvělé představení.

Večerní krátké programy sportovních dvojic, kterých se v Miláně prezentovalo nakonec 28, začínají po slavnostním zahájení šampionátu v 18:20. Poté, co po rekonvalescenci a dohánění tréninkového manka při přípravě na ZOH, vynechali Anna Dušková a Martin Bidař mistrovství Evropy a následně zazářili na ZOH 14.místem, je i v Miláně čeká "těžká šichta". Vzhledem k tomu, že vynechali velkou část sezóny 2017/2018 byli losováni v úvodní polovině startovního pole. Jejich plánovaný startovní čas je 18 hodin 59 minut a na ledě budou pátým párem v pořadí. Do finále se jich podívá pouhých 16. Do MS vstupují Anna s Martinem s patnáctým nejvyšším bodovým ziskem ze startujících párů.

A jak je u nich v poslední době zvykem, papírové předpoklady překonávají, jak na běžícím pásu. Osobní rekord 66,29 bodu, třinácté místo průběžného pořadí a skvělá jízda, která by při lepším losu určitě přinesla ještě pár dalších bodíků navíc. Povedlo se vše, Twistovaný trojitý Lutz, sólové trojité Toeloopy, odhozený trojitý Flip, k tomu spirála smrti, párová pirueta, ale také kroková pasáž, vše ve čtvrtém, tedy nejvyšším stupni obtížnosti.

22.3.

Od 10:05 se pojedou krátké programy mužů. Do nich vstupuje Michal Březina se čtrnáctým nejvyšším bodovým ziskem mezi startujícími seniory v probíhající krasobruslařské sezóně. Michal by měl být losován díky svému postavení ve Světovém žebříčku ISU až ve druhé polovině startovního pole. Na ledě se objeví ve 13:22 jako jedenadvácatý muž ze 37 přihlášených.

Michalovi bohužel krátký program příliš nevyšel, i když především skokansky. Úvodní čtverný Salchow měl být v kombinaci s trojitým Toeloopem, ale Michal do něj dal moc síly, byl celý z osy a skončil pádem. 3A byl čítankový, ale díky pádu po Salchowu, pak musel zachraňovat kombinaci po trojitém Flipu, kde se mu podařilo "vytočit" pouze dvojitý Toeloop, čili další bodová ztráta. Úplně se nevydařily ani všechny neskokanské prvky na "level 4", přesto je v chybujícím startovním poli zaděláno alespoň na druhou rozjížďku ve volných jízdách a se ziskem 78,01 bodu tedy jistý postup do sobotního lehce poledního programu, nakonec ze sedmnáctého místa.

Večer se budeme těšit na volnou jízdu Anny Duškové a Martina Bidaře. Uzavřou první finálovou skupinu startujících v 19:27.

Anna s Martinem jí uzavřeli výtečně. Osobní rekord ve volné jízdě (123,31 bodu) osobní rekord celkově (189,60 bodu) a především posun na 11.místo konečného pořadí. Nemá cenu vyjmenovávat, co vše se podařilo, protože by to byl dlouhý seznam. Pouze mi dovolte sklonit hlubokou poklonu před párem, trenérkou Evou Horklovou i kanadským mentorem Richardem Gauthierem. Fantazie.

Pokud si chcete připomenout, jak se Anna a Martin připravovali na mistrovství světa najdete v online archívu České televize 365.díl Olympijského magazínu.  

23.3.

V pátek se od 11 hodin představí taneční páry krátkými tanci. Mezi jedenatřiceti startujícími páry se představí i naši olympionici Cortney Mansourová a Michal Češka. Těm se letos na ME, ani na ZOH nepodařilo proniknout do finálových dvacítek, a také v Miláně to bude těžké. Před dvěma lety při svém debutu na MS skončili na 24. místě. I tentokrát do soutěže vstupují s 24 nejlepším výkonem ze všech startujících párů a bude tedy tradičně záležet na losu a maximálním výkonu bez chyb. Na Evropě se povedlo to první, na ZOH to druhé. Tak, že by se v Miláně sešlo obojí? 

Pro Michala a Cortney los opět moc nevyšel, pojedou již jako třetí pár v pořadí v 11 hodin a devatenáct minut. Tak držme palce, ať se vše povede.

Cortney Mansourová a Michal Češka zajeli nejlepší krátký tanec v sezóně 2017/2018 a dosáhly v něm 55,27 bodu. Známky za techniku bohatě překročili minimum požadované ke startu MS, známky za programové komponenty jsou samozřejmě ovlivněny nízkým startovním číslem. Na postup to nebude stačit, ale rozhodně svým výkonem nezklamali a dovršili velmi dobrý dojem, který zatím česká výprava na MS zanechává.

 

Večerní volné jízdy žen si užijeme i s Eliškou Březinovou, která se dostane na řadu v 19:47 jako devátá bruslařka v pořadí.

A užila si je výborně. Udržela totiž 18,místo a posunula si osobní rekord ISU na novou hodnotu 153,14 bodu. Mezi Evropankami pak byla dokonce osmá.V jízdě se povedl začátek s 3Lz a 3T, pak ještě kombinace 2A+3T a k tomu ještě jeden 2A v trojkombinaci. Po druhém trojitém Toeloopu přišel pár a nepovedl se ani druhý 3Lz, byl pouze jednoduchý. Eliška získala ale i slušné známky za programové komponenty a vyrovnala svůj nejlepší výsledek z MS. Bravo.

24.3.

V sobotním programu se představil Michal Březina a představení to bylo parádní. Ve volné jízdě si posunul osobní rekord na 165,98 bodu, předvedl osmou nejlepší jízdu dne a posunul se na desíté místo konečného pořadí se ziskem 243,99 bodu. Tím vybojoval i dvě místa pro české muže na MS 2019.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Program MS 2018:

21.03.2018

     
 

11:00

Ženy

krátké programy

 

18:20

Sportovní dvojice

krátké programy

22.03.2018

     
 

10:05

Muži

krátké programy

 

18:55

Sportovní dvojice

volné jízdy

23.03.2018

     
 

11:00

Taneční páry

krátké tance

 

18:30

Ženy

volné jízdy

24.03.2018

     
 

10:00

Muži

 volné jízdy

 

15:20

Taneční páry

volné tance

 

V neděli 25. 3. 2018 se uskuteční závěrečná exhibice.

Kompletní výsledky MS 2018 v Miláně sledujte zde.

 

A na závěr článku ještě videa našich bruslařů (zatím jich tedy moc k dispozici není):

Michal Březina: krátký program,

Anna Dušková / Martin BIdař: volná jízda


Karel Oubrecht, GS


přidáno 2018.03.21 09:08:02

Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Více informací